za nákup nad 50 € automaticky získavate dopravu zdarma

Skialpinizmus a jeho dnešné disciplíny.

clanok
Skialpinizmus si medzi zimnými voľno časovými aktivitami neustále získava väčšiu a väčšiu popularitu. To, čo v skutočnosti ponúka je priestor pre  relax, pre posúvanie vlastných hraníc, pre športové výkony, či pre únik od každonených povinností. Každý, kto miluje prírodu a hory si v ňom nájde to svoje -  to je na ňom to najkrajšie...

- skialpmania

    

Skialpinizmus - tento druh pohybu v horách na lyžiach je tak starý ako lyžovanie samo. Začiatky skialpinizmu sa v Alpských krajinách dátujú od konca 19. storočia, keď sa ľudia na lyžiach vydávali z hôr za obživou, a až neskôr sa z toho stala obľúbená voľno časová aktivita. Jeho dnešné podoby môžme rozdeliť do týchto základných kategórií: Závodný skialpinizmus, Fitness skialpinismus, Turistika na skialpoch, Klasický skialpinismus a Freeride. Prinášame vám ich stručný prehľad:

  1. Závodný skialpinizmus

     Charakteristickou pre túto kategóriu je útla skialpová lyža podobajúca sa skôr na bežku, podobnej hmotnosti. Je určená pre závodníkov, ktorých cieľom je dosiahnutie vrcholov a sediel v čo najkratšom čase. V obliehavých kombinézach naháňajú časovku, s akútnym nedostatkom kyslíka po celú dobu pretekov a väčšinou s výhľadom obmedzeným na konce lyží pretekára pred nimi. Nie je to nič nové, prvé takéto preteky sa konali už v roku 1928. Momentálne existujú dva spôsoby pretekania: rally systém a systém štart a cieľ.

Rally systém – pri tomto spôsobe pretekania je stanovený časový limit. Za jeho prekročenie sa pripisujú pretekárom trestné body. Trať zahrňuje bodované disciplíny ako je slalom alebo zjazd a časovka (krátky výstup).Tento systém zvýhodňuje dobrých lyžiarov, pretože táto disciplína je najlepšie hodnotená. Z tohto vyplýva, že pretekár nemusí absolvovať celú trať na maximum, okrem časovky. Tento systém pomaly stráca na popularite.

Systém štart a cieľ – pretekári absolvujú celú trať na doraz. Trať je značená a obsahuje výstupy na lyžiach alebo mačkách ale aj zjazdy. Tažšie úseky bývajú zaistené fixným lanom. Tu je základ dobrá kondícia, skúsenosti a samozrejme umenie lyžovať v neupravenom teréne. Dobrá etapa má prevýšenie okolo 2500m.

  1. Fitness skialpinismus / Speedtouring

  K závodníkom majú blízko vyznavači fitness skialpinizmu. Ľudia, ktorí po práci vyrazia miesto do posiľňovne do kopcov. Svoju fyzickú kondíciu zlepšujú behom do kopca. Často šlapú večer po zjazdovke s čelovkou na hlave. Ich trasy sú väčšinou bezpečné a tak sa zaobídu bez lavínovej výbavy. Vybehnú si dvakrát zjazdovku, značenú trasu, majú 1000 výškových metrov a urobili niečo pre svoje zdravie. Toto je najrýchlejšie rastúci druh skialpinizmu v celej európe.

  1. Turistika na skialpoch / Speedtouring Skitouring

    Je alternatívou letnej turistiky. Može byť zaujímavá aj pre bežkárov, ktorích už omrzelo obmedzenie bežiek. Žiadne mazanie a podkĺzavanie, stačí len nasadiť pásy a vyraziť smerom hore.. Absolútna voľnosť pohybu, nepotrebujete bežkárske trate a ani strmý terén nie je prekážokou. Ďalšou výhodou je, že skialpinistické viazanie umožňuje podložiť si pri stúpaní pätu a ľahšie tak zdolávať prudšie kopce. Moderné skiapinistické viazania sú naviac veľmi ľahké a užívateľsky priateľské.

  1. Klasický skialpinismus / Skitouring

    Samozrejme stále existuje aj klasický skiapinizmus. Jeho priaznivci vyrážajú na vrcholy horských štítov a nesú si so sebou lavínovú aj horolezeckú výbavu. Keď sa už snehový svah mení v skalu pripínajú lyže na batoh a lezú ďalej. Užívajú si tak zdolanie vrcholu, ako aj následnú cestu dolu otvoreným terénom. Skialpinizmus dáva človeku absolútnu voľnosť pohybu po snehom pokrytých horách s nadhernými výhľadmi a odmenou za výstup je dlhý zjazd naspäť do civilizácie.

  1. Freeride / Freetouring

     Skialpinizmus oslovil aj freeridových priaznivcov. Vyznavači slobodnej jazdy na prudkých svahoch sa sústredia hlavne na zjazd. Pôžitok z jazdy vo voľnom teréne je pre nich tým najdôležitejším. Ich lyže sú preto tak široké, aby sa čo najlepšie vyrovnali so snehovými podmienkami mimo zjazdovky. Pokiaľ sa ale freerideri chcú dostať k skutočne nedotknutým svahom nemôžu sa spoliehať len na lanovky a vleky. V úvahu pripadá buď finančne náročný heliskiing alebo si jednoducho na kopec musia výjsť sami. V takomto prípade potrebujú skialpovú lyžu, ktorá je dostatočne široká, no zároveň ľahká a je vybavená skialpovým viazaním. Pri jazde panenským prašanom rozdiel skoro nespoznáte, pocítite ho až pri jazde tvrdším a rozjazdeným terénom. A to je úplne dostačujúce na to, aby ste si vychutnali super prašanovú jazdu kdekoľvek kde sa vám zaráči bez akýchkoľvek lanoviek, vlekov a zbytočného publika.


 


 

Prihláste sa pre odber newslettra a neujdú vám viac žiadne zľavy ani novinky:
* Vložením e-mailu súhlasíte s podmienkami na ochranu osobných údajov

Prihlásenie

Email:
Heslo:

Zabudli ste heslo? | Nová registrácia = 100 bodov